Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aplikací Seek Speak

10. 12. 2021

Na světě je 466 000 000 neslyšících, 34 000 000 z toho jsou děti. Některým ke sluchu dopomůže naslouchadlo nebo kochleární implantát, ale ten je nenaučí mluvit. A pro jejich plné zapojení je nezbytné, aby ovládli řeč. Tým SeekSpeak vytvořil aplikaci, se kterou vyhrál SIA 2021 – pro sluchově postižené může představovat zásadní změnu.

Původně jsme zamýšleli vytvořit nástroj, jenž by rozeznával znakovou řeč a převáděl ji na mluvenou, či na text. Nápad vznikl při sledování seriálu Space Force, kdy se astronaut potřeboval dorozumět s lidmi na zemi, ale ti – protože znakovat neuměli – toho nebyli schopni. V průběhu validace jsme si však uvědomili skutečné problémy a také, že tento typ komunikace nemusí fungovat jako hlavní dorozumívací prostředek neslyšících. Svoji vizi jsme přetvořili do aktuální podoby".

Když už jsme narazili na ověřování nápadu, jak jste se s ním vypořádali?

Myšlenku jsme validovali s Evou Michalkovou, která zastupuje komunitu neslyšících v USA a o problematiku se aktivně zajímá. Sama tímto handicapem částečně trpí. Společněmentory ze Soutěž & Podnikej pro nás byla největší podporou.

 

Hledáte řešení pro velmi početnou skupinu obyvatel. Jak je možné, že zatím nevznikla potřebná řešení?

Řešením jsou logopedi a rodiče postiženého. Logoped pomáhá dětem s první řečí na základě týdenních cvičení v ordinaci. Rodič pak musí s dítětem od útlého věku každý den pracovat a pomáhat mu. Bohužel tohle řešení je velmi časově náročné. Proto jsme přišli s nápadem na formu, která by byla doplňkem mezi rodičem a logopedem a dítěti tak pomohla.

Bude umět aplikace plně nahradit plně docházení k logopedovi?
Návštěvy logopeda jsou velmi důležité. My rozhodně doporučujeme, aby děti na sezení pravidelně docházely. Aplikace by měla být jen další cestou, kterou může dítě využít mezi tréninkem s odborníky či příbuznými.

Aplikace má mít hned několik specifik – díky velmi sofistikovanému softwaru a AI bude umět analyzovat třeba i přesné pohyby úst při snaze hovořit a navíc generovat konkrétní doporučení pro konkrétního klienta. Jak jste daleko?
Zatím jsme ve fázi samotného testování. Máme schůzky s logopedy, ajťáky, organizacemi pro neslyšící a samotnými neslyšícími. Sbíráme data a uvidíme kam se s nimi dostaneme. Vývoj samotné aplikace ještě neprobíhá.

Máte představu, kdy by mohla být aplikace připravena a na kolik cílíte zákazníků?
Cílem aplikace je zlepšování vady řeči a zároveň bude sloužit jako zpětná vazba pro logopeda/rodiče/dítě. Termín nemáme. Muže to trvat roky, vývoj je opravdu těžký. Cílíme na lidi jak s poruchou sluchu, tak lidi s logopedickými problémy.

Jakou nejdůležitější radu jsi se svým týmem v tomto ročníku akcelerace dostala?
Každý problém má své řešení.

Stručné, jasné! Nicméně ty osobně jsi nebyla v Social Impact Award prve. Do finále a pak také mezi vítěze jsi se dostala už se svým předchozím projektem, společenskou hrou Olá. Ta se věnovala přiblížení světu nevidomých široké veřejnosti.
Hra Olá stále jede. Baví mě, jaké příležitosti mi přináší a celou dobu mě učí. Beru to jako skvělý způsob, jak přicházet na nové věci za pochodu. Samozřejmě jsem měla několik fu*kupů, ale ty k podnikání patří a snažím se jim čelit. Hru Olá si můžete zakoupit na www.hraola.cz.

Takže nejdřív zrak, teď sluch a řeč. Co bude dál?
Po dokončení hry jsem hned věděla, že se budu chtít věnovat další problematice postižených. Nevěděla jsem, že na nápad přijdu takhle rychle. Nápad na aplikaci jsem měla v hlavě již v 2 roky zpátky. Pak stačilo sehnat tým. Nejdřív jsem oslovila Matěje Prokopa, který byl se mnou v ročníku SIA a pak jsme se poohlíželi po ajťácích.

Dává smysl srovnávat tvou první a druhou účast v akcelerátoru?
Moje první akcelerace byla hned po maturitě, takže teď se po 3 letech cítím už stará a bavilo mě sledovat mladší jedince, jak se podnikání nebojí a jsou odhodlaní! Každopádně předchozí účast byla bez covidu, takže jsme se mohli více osobně setkávat, to bylo příjemné. Zásadní rozdíl ale nevidím a všem SIA doporučuju!


Seek Speak získali cenu České spořitelny ve finále programu Social Impact Award. Program pro mladé sociální inovátory do 30 let můžeme v ČR pořádat díky cennému partnerství České spořitelny a Nadace České spořitelny. Další ročník rozbíháme na jaře 2022. Zveřejněné už jsou také rozhovory s ostatními vítězi, aplikací Nekrachni, Řemeslow a Máš Chvilku.

 

www.hubostrava.cz, www.soutezapodnikej.cz