Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sociální bydlení

Vážení poskytovatelé služeb, milí kolegové,

 

dovoluji si Vás informovat, že aktuálně nabízíme tři volné bytové jednotky o rozloze 42,34  (2+1 pro max. 3 osoby),  42,09  (2+1 pro max. 3 osoby), 42,93  (2+1 pro max. 3 osoby). Všechny bytové jednotky se nacházejí v ulici Janáčkova 299/3, Krásné Březno - Ústí nad Labem. Jedná se o byty prostupné, sociální s  cenovou regulaci 74.30,- Kč/m² měsíčně, přičemž dále je nutné zahrnout ceny spojené s nájmem (energie – elektřina, plyn, vodné a stočné). Vhodné i pro maminky s dětmi z Ukrajiny.

 Děkujeme za předání této informace  potencionálním zájemcům.

 Fotografie bytů v příloze a informace  na www.spirala-ul.cz.

 Kontakt:

Bc. Lucie Franceová

koordinátor - byty Janáčkova ul.

 

K chatám 22, 403 40 Ústí nad Labem - Skorotice

tel.: 472 743 835, 739 077 516

e-mail: koordinator.byty@spirala-ul.cz

 

Jak na sociální bydlení?

Odpověď nabízí nová brožura Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Projekt Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Podpora sociálního bydlení vydává nový materiál s názvem Sociální bydlení v ČR. Brožuru ocení zejména starostové a zástupci obcí, kteří hledají způsob, jak nastavit systém sociálního bydlení pro své občany a zajistit tím tak jednu z nezbytných částí bytové politiky obce.

Jedná se o inspirativní materiál, který motivuje k sociálnímu bydlení zejména skrze již prověřenou dobrou praxi 16 obcí, které spolu s MPSV úspěšně pilotovaly systém sociálního bydlení.

„Brožura Sociální bydlení v ČR, kterou jsme v tištěné podobě rozeslali do všech ORP a krajů v ČR, pomáhá rozvíjet či zavést systém sociálního bydlení v angažovaných obcích či jim minimálně ukazuje ten správný směr. Doufám, že na stránkách brožury zástupci obcí naleznou nejen potřebné informace a odpovědi na své otázky, ale i inspiraci v důležitých zkušenostech konkrétních obcí se sociálním bydlením,“ říká David Pospíšil, ředitel odboru sociálních služeb a sociální práce.

Materiál poskytuje základní informace o sociálním bydlení, vyvrací mýty, když ukazuje, že za sociální byt na dobu určitou nájemníci klasicky platí nájem, a také přináší zkušenosti z českých měst a vesnic s tím, že nejde pouze o experiment ze zahraničí.

Dále představuje různé přístupy k sociálnímu bydlení, ale i jednotnou myšlenku, že prevence je levnější než řešení následků.

Mimo jiné brožura shrnuje nezbytnou podmínku systému, který kombinuje tři klíčové pilíře: 1. bydlení v bytech, 2. sociální práci a 3. sociální dávky. I díky zapojeným obcím do projektu Podpora sociálního bydlení se podařilo prokázat význam podpory rozvoje bydlení pro občany, a to nejen prostřednictvím územního plánování, ale i samotným poskytováním nájemního bydlení a podpory sociální práce.

„Dostupné bydlení i sociální práce tak pomáhají lidem v různých životních situacích zůstat ve své domovské obci, což je důležitým aspektem pro správné a „zdravé“ fungování obce,“ dodává David Pospíšil.

Projekt MPSV Podpora sociálního bydlení již od roku 2017 provozuje Kontaktní centrum sociálního bydlení, které je v případě dotazů ohledně sociálního bydlení k dispozici jak obecné veřejnosti, tak zástupcům obcí či neziskovým organizacím.

Může mimo jiné nabídnout individuální konzultace k aktuálním problémům v oblasti sociálního bydlení v obci či regionu, konkrétní zkušenosti a příklady dobré praxe, expertní a metodickou podporu v oblasti sociálního bydlení a zprostředkování komunikace s některými dalšími ministerstvy.

Veškeré informace o projektu a kontaktní údaje je možné nalézt na stránkách projektu www.socialnibydleni.mpsv.cz či na facebookové stránce Sociální bydlení v ČR.

Brožura Sociální bydlení v ČR je dostupná v elektronické podobě ke stažení ZDE, tištěnou verzi lze žádat na e-mailu martin.hrabal@mpsv.cz.

Tiskové oddělení MPSV


Ministerstvo práce a sociálních věcí, Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha 2,
Informační leták pro osoby v bytové nouzi
Bytová nouzeje vČeské republicejiž notnoudobuvelmi zřetelnýmproblémem. Takéztohoto důvodu vydává Ministerstvo práce a sociálních věcí informační leták snázvem „Informace a kontakty pro osoby vbytové nouzi“.Tato praktická informační pomůcka, která vznikla vrámci projektu Podpora sociálního bydlení, je určenajednotlivcům i rodinám v krizových situacích spojených se ztrátou bydlení, domova a dalších základních jistot.Leták nabízí jak obecné informace o možné pomoci vpřípadě bytové nouze, tak konkrétní informace vzávislosti na obci, ve které se strádající osoba nachází.Cílem bylo vytvořit speciální odolnou tiskovinu a ve spolupráci s obcemi z ní udělat užitečnou souhrnnou pomůcku. Sloužit má těm, kteří obec nebo poskytovatele sociálních služeb požádají o radu či akutní pomoc v oblasti ubytování, zdravotního ošetření, získání bezpečného útočiště a obecně uspokojení základních životních potřeb,“ říká ministryněpráce a sociálních věcí Jana Maláčová.Díky letáku si může každá obec jednoduše vytvořit vlastní lokální „mapu“ nejdůležitějších míst a institucí, kde mohou lidé vnepříznivé sociální situaci získat potřebnou pomoc. Systém vyplňování formuláře s tiskem na samolepicí štítky umožňuje doplnit reálné lokální údaje a také je kdykoliv aktualizovat nebo měnit.O fyzickou podobu letáku a samolepicí štítky si mohou obce, neziskové organizace a další podobné subjekty zažádat na e-mailové adrese socialni.bydleni@mpsv.cz. Elektronickou podobu letáku lze najít na stránkách www.socialnibydleni.mpsv.cz.Tiskové oddělení MPSV