Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sázíme Třešňovku - sázejte s námi

1. 10. 2021

Sázíme Třešňovku - sázejte s námi

třešeň pilovitá, sakura

První etapa obnovy sadu by měla být ukončena zhruba koncem října nebo začátkem listopadu výsadbou 40-50 třešňových stromů různých odrůd

 

Budeme sázet budoucnost, přihlaste se a zapojte se i vy. Teplická třešňovka může být o něco víc i vaše

 

Lidé žijící v prostředí rušných ulic a husté zástavby třeba padesátitisícového města už poměrně často přišli o vlastní zkušenost se zahradničením nebo pěstováním. Teplice teď svým obyvatelům chtějí dát příležitost podílet se na založení ovocného sadu. Záměrem je nabídnout jednotlivcům, spolkům, skupinám, školám, školkám, klubům možnost být u „zrození“ sadu, zasadit si „svůj“ strom, být u jeho ošetření, případně pomoct se zálivkou. A třeba právě potomkům ukázat, co všechno je třeba udělat, aby strom vydal úrodu, nebo u dětí vzbudit pozitivní vztah k přírodě a prostředí kolem nás. Péči o celý sad bude zajišťovat prostřednictvím vybrané firmy město Teplice. Všichni přihlášení si strom můžou označit a v následujících letech sledovat jak se mu daří. Účast na sázení ani označení stromu jmenovkou ale neznamená nárok na sklizeň.

 

Kdy sázení chystáme?:

Sázení proběhne v první listopadové dekádě

Zájemci (jednotlivci i skupiny) se můžou závazně přihlásit do 22/10/2021 (mailem – nutné na obě adresy: brzobohata@teplice.cz a pillerova@teplice.cz)

Do zprávy je nutné uvést, kdo se sázení účastní – jméno nebo označení skupiny – a počet lidí.

Stromky je možné označit vlastní, kreativně vytvořenou „jmenovkou“ – cedulkou formátu A4 zalaminovanou tak, aby odolala vlivům počasí.

Účastníci se na vlastní sázení musí vybavit patřičným náčiním a ochrannými prostředky (lopaty/lopatky/rukavice…)

 

S postupnou obnovou třešňového sadu na úpatí Doubravské hory začalo Statutární město Teplice v roce 2020 a revitalizace celé plochy o rozloze skoro sedmi hektarů by měla být dokončena v několika etapách do roku 2030.

V první etapě nechalo město v prostoru podél cesty k Hvězdárně do konce ledna 2021 na základě posudku vykácet 18 třešní. Stávající ovocný sad byl totiž založený počátkem 60. let 20. století a většina ovocných dřevin už není v dobré zdravotní kondici. Prostor v blízkosti altánu pak město nechalo i dočistit od náletových dřevin. První etapa by měla být ukončena začátkem listopadu výsadbou 40-50 třešňových stromů různých odrůd.

Sad by měl být odpočinkovým a relaxačním místem pro všechny. Bude i nadále veřejně přístupný a bude záležet na každém z nás, jak bude prosperovat. Když budeme ohleduplní, přispěje ke zlepšení mikroklimatu jednoho místa ve městě. Nebuďme proto ani lhostejní k negativním projevům, které by mohly životnost stromů ohrozit. Ovocný sad není veřejným psím záchodem, stromky nejsou prvky venkovního workoutového hřiště, natož cílem nepřátelských výpadů.

Obnova bude druhou etapou pokračovat v příštím roce, kdy už teď je podle hotového posudku na leden až březen 2022 naplánováno vykácení 20ks dožilých stromů. Místo nich pak bude na podzim roku 2022 vysázeno 20-30 třešní. V průběhu roku 2022 nechá město zhodnotit stav stromů v další části plochy tak, aby se mohlo v dalších letech pokračovat s revitalizací.

 

PROČ SÁZET SADY

·     Zvyšují pestrost krajiny a pomáhají nám v orientaci.

·       Mňam! Jejich plody jsou jedlé a chutné

·       Jsou medonosnými dřevinami, to znamená, že lákají včely, na jejichž medu si pak můžeme pochutnat.

·       Dávají nám stín a v půdě udrží vláhu, ochlazují okolí.

·       Jejich kořeny zpevňují půdu, a zabraňují tak erozi

·       Jsou historicky spjaty s českou krajinou

·       Jsou domovem drobných živočichů, jako jsou ptáci, včely, brouci, ale i netopýři

 

Sad. To jsou voňavé stromy a keře obsypané ovocem. Zvláště cenné jsou pro krajinu sady původních odrůd jabloní, třešní a dalších pochutin se zatravněným prostorem mezi nimi. Hodí se do města i do krajiny, kde velmi příznivě ovlivňují své okolí. Jsou oázou rosy, klidu a věčně pilných včel. Stromy v sadu lákají třeba pro piknik nebo procházky.

Ovocné stromy od nepaměti vytváří krajinu domova. Vytváří příjemný stín a zajišťují vláhu. Hojně se pěstovaly do 50. let 20. století a jsou naším kulturním dědictvím. Po generace se učily odolávat nepříznivým vlivům počasí, chorobám i škůdcům, což jim pomáhá ustát všechna příkoří, se kterými si nové odrůdy tak dobře neporadí. Zvyšují pestrost krajiny a lákají nejen hmyz. 

Spousta novodobých sadů se orientuje na intenzivní produkci ovoce. To ale neprospívá jejich dlouhověkosti, takové sady vydrží jen 20, ale klidně jen 15 nebo dokonce 10 let. Stromy v takových sadech-nesadech se sází na husto a obklopují je ploty, aby majitel o svou úrodu nepřišel.

Pro skutečný přínos krajině je vhodnější stromy vysadit s většími rozestupy, aby se koruna mohla více rozrůst. Tady se sad může skutečně rozvinout a plnit i další funkce, než jen plození ovoce. Nejlepší je okolí mezi stromy doplnit trávou a dvakrát ročně ji posekat.

http://mirazood.sweb.cz/oz/tresne.pngStáhnout - Květu třešní a višní a třešní — Stock obrázek

 

 

StáhnoutZobrazit ›