Jdi na obsah Jdi na menu
 


Open House Praha 2020

31. 8. 2020

Program Open House Praha 2020 nabídne opět prohlídky pro osoby se sluchovým postižením

Architektura pro všechny“ je mottem letošního festivalu Open House Praha, který zve návštěvníky 5. a 6. září na prohlídku běžně nepřístupných budov a prostorů v 10 městských částech. „V letošním roce poznamenaném pandemií COVID-19 se s návštěvníky potkáme v náhradním zářijovém termínu. Potěšilo nás, že většina původně domluvených partnerů z řad budov se opět rozhodla zapojit,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Pro lidi se sluchovým postižením chystá festival prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka a simultánním přepisem ve třech objektech.

 

„I nadále sledujeme aktuální informace o stavu epidemie koronaviru a tomu také přizpůsobíme provoz a hygienické podmínky v budovách,“  dodává ředitelka Šenkyříková. 

Šestý ročník festivalu Open House Praha se uskuteční v týdnu od 1.–6. září a o víkendu 5. a 6. září zpřístupní veřejnosti 73 běžně nepřístupných budov a prostorů. Lidé si opět budou moci zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, ale mohou ocenit i moderní designové kanceláře, industriální prostory, funerální architekturu nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov.

Program navíc představí rekonstrukce i oceňované novostavby, které jsou navrženy s ohledem na estetiku, ale také na kvalitu vnitřního prostředí. Víkendový program doplní týdenní doprovodné akce, které poskytnou návštěvníkům více informací o vybraných objektech a tématech z programu.

Od 1. září se rovněž pro návštěvníky otevře infocentrum v domě Radost na Žižkově.

Festival ani letos nezapomíná na lidi se sluchovým postižením, pro něž chystá prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka ve třech festivalových objektech.

V sobotu od 10.00 hodin se zájemci mohou podívat do Štencova domu, sídla byznys klubu Opero a v 15.00 hodin budou mít možnost dozvědět se více o multifunkční budově Quadrio a užít si krásné výhledy z její pobytové střechy.

V neděli v 15.00 hodin se pak uskuteční prohlídka historického parníku Vyšehrad. Prohlídky jsou zajištěny ve spolupráci se studenty z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK.

Ve všech objektech bude navíc díky spolupráci s Českou unií neslyšících a společností Transkript online zajištěn simultánní přepis mluvené řeči z náslechu v reálném čase, který je alternativou pro osoby neovládající plně znakový jazyk.

Jsem ráda, že díky spolupráci s dalšími partnery můžeme letos nabídnout pro osoby s různým postižením sluchu plnohodnotný výklad o architektuře a historii budov,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Na prohlídky doporučujeme registrovat se na nada@lintel.cz

Štencův dům   

Štencův dům byl postaven v letech 1909–1911 podle návrhu architekta Otakara Nejedlého, žáka Jana Kotěry. Ve své době šlo o velmi odvážnou stavbu ve stylu geometrické secese. Modernisticky pojatá stavba, kontrastující s okolní historickou zástavbou, se zprvu dočkala rozporuplného přijetí. V roce 1995 prošel dům celkovou rekonstrukcí a od roku 2016 zde sídlí coworkingové centrum Opero.

Quadrio

Multifunkční objekt Quadrio odkazuje svým názvem na základní tvar budovy a také čtyři funkce, které jsou zde propojeny: obchod, práce, bydlení a volný čas. Díky nejmodernějším technologiím a efektivním prostorovým uspořádáním jsou zde výrazně nižší provozní náklady. Budova je držitelem certifikátu pro zelené budovy LEED. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vystoupit na střechu tohoto objektu a pokochat se nádhernými výhledy na Prahu ze všech světových stran. 

Historický parník Vyšehrad

Nejstarší a největší kolesový parník na Vltavě byl spuštěn na vodu poprvé v roce 1938 a sloužil pro osobní přepravu do Vraného nad Vltavou a později i do Štěchovic. První významná rekonstrukce jej přeměnila na parník salónní (restaurační), ta druhá v loňském roce mu zase navrátila původní ráz. O festivalovém víkendu si mohou návštěvníci prohlédnout jeho salony, kormidelnu i strojovnu s původním parním strojem.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve 46 městech po celém světě. Festival zapojuje stovky dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov a jejichž aktivní nábor probíhá až do vypuknutí akce.  

Více informací k dispozici na https://www.openhousepraha.cz/bez-barier/ a na facebookové události Open House Praha 2020 – pro neslyšící.

 

Michaela Pánková​