Jdi na obsah Jdi na menu
 


COVID-19

Očkovací látka

Kdy na vás přijde řada s očkováním? Takhle vypadá detailní rozpis

Vláda dala v pondělí na stůl konečnou podobu metodiky plošného dobrovolného očkování proti covidu-19. Tentokrát obsahuje i detailní rozpis toho, v jakém pořadí budou různé skupiny obyvatelstva očkované.

Jedno se nemění: nejvyšší prioritu mají senioři nad 80 let. Těch je více než 400 tisíc a mají přidělené nejvyšší možné skóre 13. Vláda věří, že všechny z této skupiny, kdo o vakcínu projeví zájem, stihne naočkovat během ledna a února 2021.

Vyplývá to z očkovací strategie, která obsahuje řadu dokumentů a již má redakce Seznam Zpráv k dispozici.

Ve stejné prioritní skupině 1A, ale už s o něco nižším skóre 11, jsou zdravotníci a osoby podílející se na péči o covid-19 pozitivní pacienty, ale také lidé pracující na odběrových místech či s potenciálně infekčním materiálem. Do této kategorie spadá podle dokumentu asi 250 tisíc lidí.

Nově jsou v této skupině také studenti lékařských fakult či dobrovolníci a agenturní pracovníci podílející se na poskytování zdravotní péče či přímo na péči o covid-19 pozitivní pacienty. Také vybraní zaměstnanci Vězeňské služby a Ministerstva vnitra – podrobněji viz tabulka.

 

V takzvané fázi 1A jsou pouze ti, kteří v hodnocení dosáhli rizikového skóre od 13 do 11.

Mezi ně spadá i personál domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem nebo domovů pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovacích služeb, který přichází do přímého kontaktu s pacienty nebo klienty. Právo na přednostní vakcínu mají i vojáci, kteří pomáhají v sociálních zařízeních.

Nejvyšší prioritní skupinu potom uzavírají klienti domovů pro seniory a dalších institucí sociálních služeb, tedy i ti mladší 80 let.

Plán vlády je ambiciózní: během ledna a února chce naočkovat tuto skupinu 1A aktuálně čítající přibližně 750 tisíc lidí.

„Ukončení fáze 1A bude dosaženo za podmínky proočkování minimálně 70 % celkového počtu osob, nebo z důvodu jejich nedostatečného zájmu,“ píše se v materiálu.

Vakcína podle věku i zdraví

Jakmile vakcínu dostanou všichni zájemci z nejvyšší prioritní skupiny, chce vláda navázat takzvanou fází 1B, která má probíhat od února do června 2021. Počítá se s plným využitím už dříve avizovaného centrálního registračního systému, který se pro veřejnost rozjede 1. února (pro seniory nad 80 let už 15. ledna).

Priorita jednotlivých zájemců je stanovena na základě vyplnění registračního formuláře, který automaticky přiřadí rizikové skóre od 5 do 1. (Skóre 10 až 6 podle dostupných tabulek nedosahuje žádná z uvedených skupin.)

Lidé s přiděleným skóre jsou informováni, kdy zhruba by na ně měl vyjít termín očkování. Rezervace konkrétního termínu potom člověk provede na základě notifikačního kódu generovaného z Centrálního registračního systému, a to současně na oba termíny očkování. Počítá se s výpomocí praktiků i zapojením velkokapacitních očkovacích míst.

Nejvyšší rizikové skóre 5 mají ve druhé prioritní skupině lidé hospitalizovaní v zařízeních následné péče a lidé mezi 75 a 79 lety. Dále hospitalizovaní nad 65 let nebo s chronickými nemocemi. Ale také důležití zaměstnanci kritické infrastruktury.

O jeden bod nižší prioritu dokument dává seniorům mezi 70 a 74 lety a dalším chronickým pacientům, například těm se vzácnými genetickými onemocněními nebo oslabenou imunitou a těm, kdo o ně pečují.

Skóre 3 mají senioři mezi 65 a 69 lety. O jeden bod níže jsou potom zařazeni pedagogičtí pracovníci, hasičský záchranný sbor či příslušníci policie.

Fáze 2 – „My ostatní“

Z dokumentu vyplývá, že celá tato prioritní skupina 1B čítá téměř 3,6 milionu lidí.

Od července by potom měla být očkována zbývající veřejnost – a začít tak fáze 2. S pokračováním vakcinace se přitom počítá až do roku 2022.

Jaký je aktuální stav očkování?

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) má Česko nyní objednány nebo domluveny vakcíny pro víc než 10 milionů lidí. „Cílem je mít v létě kolem pěti milionů očkovaných, to je kolem 60 procent dospělé populace,“ řekl ministr.

Zatím Česko z více než 100 tisíc přijatých dávek aplikovalo přibližně 40 tisíc. Očkovalo se výhradně látkou firem BioNTech a Pfizer, v úterý však má dorazit dalších 8000 vakcín firmy Moderna. Na konci ledna se od stejné firmy očekává ještě 12 tisíc dávek.

Ve fázi 2 už dojde i na mladší ročníky v dobrém zdravotním stavu, jejich pořadí už metodika žádným skóre ani prioritami neřeší. Očkování však podle plánů bude probíhat v maximálním počtu očkovacích míst i ve většině ordinací praktiků. V dokumentu se píše o využívání Centrálního rezervačního systému i „objednacích zvyklostí všeobecných praktických lékařů.“

Stát by měl i pro tuto fázi očkování zabezpečit více druhů očkovacích látek. Celá akce má končit postupnou úpravou počtu očkovacích míst podle poptávky.

„Fáze II končí dosažením cíle očkování populace ČR, tj. proočkováním minimálně 60 % z cílené populace. Očkování proti nemoci covid-19 se stane běžným druhem očkování, které bude probíhat standardním způsobem jako kterákoli jiná očkování proti infekčním nemocem,“ uzavírá strategie.


 

Krizový štáb Ústeckého kraje jednal poprvé v novém roce 2021

 
krizový štáb
Ve středu 6. ledna jednal Krizový štáb Ústeckého kraje o situaci v regionu v souvislosti s pandemií COVID-19 a hodnotil přípravu a první kroky při očkování zdravotníků působících v první linii. Kraj se chystá na očkování v souladu s národní strategií a připravuje vlastní upřesňující postup realizace.
Tisková zpráva ze dne 7. ledna 2021
 
 
 

Ústecký kraj apeloval prostřednictvím Ústředního krizového štábu, aby stát opětovně nařídil pracovní povinnost pro studenty a žáky zdravotnických škol a mediky lékařských fakult. Zároveň navrhuje přerušit jejich studium, aby pracovní povinnost nezasahovala do zkouškového období a dalších studijních povinností. Požadavek Ústeckého kraje doposud nebyl ústředními orgány vyslyšen.

„Vyčkáme na pátek, zda se k tomu ústřední orgány postaví kladně. Pokud ne, jsem připravený nařídit pracovní povinnost z úrovně kraje, pokud nenajdeme optimálnější řešení. V tuto chvíli se rychle blížíme k maximálním číslům z přelomu října a listopadu a situaci je potřeba zvládnout. Zdravotnický personál je dlouhodobě přetížený a nutně potřebuje pomoc žáků, studentů i mediků,“ uvedl po jednání krizového štábu hejtman Jan Schiller.

V Ústeckém kraji probíhá očkování zdravotnických pracovníků pracujících v tzv. první linii. Dvě vakcinační centra v ústecké Masarykově nemocnici a mostecké nemocnici doplní další centra v nemocnicích v Chomutově, Teplicích a Děčíně. Tím budou očkovací centra ve všech nemocnicích Krajské zdravotní, a. s. Očkovací centra brzy vzniknou i v nemocnicích v Litoměřicích, Žatci, Kadani a Roudnici nad Labem. Cílem je, aby očkovací centra byla ve všech nemocnicích v Ústeckém kraji. Ústecký kraj bude maximálně podporovat očkování a vyzývá veřejnost, aby dobrovolné očkování podstoupila, jakmile to bude možné. Očkovat bude také Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem.

Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje měla za uplynulé období na konci roku nejlepší výsledky při trasování ze všech krajů České republiky. Do 48 hodin vytrasují 100 % všech kontaktů. Pokud někdo není vytrasován, tak pouze z důvodu, že byl kontakt zamlčen.

Příští jednání krajského krizového štábu se uskuteční ve středu 13. ledna 2021.

krizový štáb
Hejtman Jan Schiller řídí jednání krajského krizového štábu

 

krizový štáb
Statistické údaje k trasování kontaktů od Krajské hygienické stanice

 

 

Informace ke spuštění mobilní aplikace DÚKapka

 
dukapka
Vzhledem k prodloužení programování (i kvůli epidemii Covid 19), nedokončenému testování a odladění aplikace DÚKapka jsme prozatím aplikaci od dodavatele nepřevzali a nebyla spuštěna.
 
 
 

 

Aplikace tak není vydána na Google Play a App Store a veřejnost ji zatím nemůže začít využívat. I nadále probíhá testování.

Se spuštěním aplikace bude k dispozici i nový web www.dukapka.cz, kde budou veškeré informace a novinky o aplikaci a jejího využití.

 

Tarif a přepravní podmínky platné od 1. 1. zůstávají platit beze změny.

 

Děkujeme za pochopení. O termínu vydání aplikace Vás budeme s předstihem informovat.


Krajská zdravotní obdržela první dávky vakcíny proti nákaze novým koronavirem SARS-CoV-2 a zahájila očkování zaměstnanců v první linii

 
mini
Krajská zdravotní, a. s., (KZ) ve středu 30. prosince obdržela pro Ústecký kraj první box se 195 vícedávkovými injekčními lahvičkami vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech proti nákaze novým koronavirem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Část dodávky je určena i pro nemocnice mimo KZ a Zdravotnickou záchrannou službu Ústeckého kraje.
Tisková zpráva ze dne 31. prosince 2020
 
 
 
 

Ministerstvo zdravotnictví České republiky nově povolilo využít veškerý obsah lahviček. To znamená, že z jedné lahvičky je možné získat až šest dávek vakcíny. Do konce ledna 2021 by měl získat Ústecký kraj ve čtyřech po týdnu následujících dodávkách dalších 1950 lahviček této vakcíny. Ta je dodávána do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, určené jako jediné centrum pro dodávky vakcíny v Ústeckém kraji.

„Jsem rád, že včera dorazily první vakcíny i k nám do Ústeckého kraje. Očkovat se bude přesně podle připraveného plánu. To znamená, že první jsou na řadě zdravotníci v první linii,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, který se na předání vakcín a začátek očkování přijel osobně podívat.

„Pro samotnou Krajskou zdravotní je z této první dodávky vakcíny určeno 500 dávek. Pro první fázi očkování je připraveno jediné centrum v ústecké Masarykově nemocnici, které bude z následujících dodávek redistribuovat vakcínu i do dalších našich nemocnic,“ informoval Tomáš Hrubý, náměstek pro řízení zdravotní péče KZ.

Prvními očkovanými jsou zdravotníci v první linii z ústecké Masarykovy nemocnice - infekčního oddělení, Emergency, Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, plicního oddělení. „Také v nemocnicích v Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově máme seznamy zaměstnanců, kteří mají o očkování zájem. Jak budou přicházet další dodávky vakcíny, postupně budou očkováni,“ dodal Tomáš Hrubý.

2


Videa MPSV "Jak na covid"

Dobrý den Vážení poskytovatelé.

 

Dovolujeme si Vám zaslat informaci, že Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo sérii videí Jak na Covid-19 v sociálních službách, která vznikla ve spolupráci s Odborem biologické ochrany Těchonín Armády ČR.  Současně ještě jednou přikládáme tištěné materiály Pomůcka pro sociální služby. Více informací a odkazy na jednotlivé díly jsou v tiskové zprávě dostupné na webu MPSV zde.

 

Zároveň posíláme i link na facebook Ministerstva práce a sociálních věcí, kde jsou informace a odkazy rovněž zveřejněny.

 

Děkujeme Vám za spolupráci a s pozdravem

 

 

 

 

 

Telefonní linky ke koronaviru a Covid-19 s přepisem řeči operátorů nyní přehledně na jednom místě

Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo v těchto dnech nový portál obsahující aktuální informace k problematice koronaviru a onemocnění Covid-19. V sekci Pro osoby se zdravotním postižením  uvádí mmimo jiné seznam informačních telefonních linek, které mohou osoby se sluchovým postižením kontaktovat s využitím doslovného přepisu řeči operátorů v reálném čase.  

 

Zde najde uživatel webu telefonní kontakty krajských hygienických stanic a linek pomoci zřizovaných krajskými úřady. Z portálu je možné službu hovoru s přepisem řeči na vybrané lince přímo vyvolat.

Po kliknutí na odkaz s názvem příslušného pracoviště se objeví stručné informace o službě a editační pole, kam volající napíše své telefonní číslo. Poté jej tato linka během několika vteřin na uvedeném čísle kontaktuje. Dále už mluví s operátorem, jehož řeč se mu plynule zobrazuje na webu jako psaný text. Vše, co operátor řekne, okamžitě volajícímu napíše profesionální rychlopísař.

Seznam telefonních linek opatřených touto službou bude na výše uvedeném portálu průběžně aktualizován. Službu simultánního přepisu řeči zajišťuje sociální podnik Transkript online. 

Markéta Outratová

ccessibleTelefonní linky pro sluchově postižené


V případě, že je pro Vás nutné komunikovat v písemné formě, můžete využít některou z níže uvedených služeb.

Linky jsou rozděleny dle regionů.

Po otevření odkazu na webové stránky zadáte své telefonní číslo a operátoři daných linek se s Vámi spojí, během hovoru je nutné nechat webovou stránku otevřenou, bude zde probíhat on-line přepis hovoru.

Praha

Poskytované služby: Aktuální informace o epidemii, možnosti objednání léků, potravin, hygienických a zdravotnických potřeb, zprostředkují pomoci a důležitých kontaktů.

Plzeňský kraj

Poskytované služby: nákupy, vyzvednutí léků, venčení psů a jiné neodkladné záležitosti, více informací o lince.

Jihomoravský kraj

Liberecký kraj

Pardubický kraj

Královéhradecký kraj

Olomoucký kraj

Středočeský kraj

Ostrava 

Celostátní

V případě zhoršení zdravotního stavu nebo při stavu vyžadujícím okamžitou zdravotnickou pomoc, využijte aplikaci Záchranka, která umožňuje komunikaci prostřednictvím SMS zpráv.

Video: Jak funguje on-line přepis.


Související odkazy a zdroje

 

Opatření ve znakovém jazyce


Aktuální opatření jsou k dispozici v českém znakovém jazyce na stránkách Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.


 

 

Nošení roušek a svalové potíže s tím spojené

Přibývá svalových napětí, migrén a bolestí krční páteře, jak jim předcházet?

 

Povinné nošení roušek patří k základním vládním opatřením proti šíření koronaviru v populaci. Dotýká se většiny lidí, ovšem ne každý snáší zakrytí úst a nosu dobře. Přibývá svalových napětí, migrén a bolestí krční páteře. Z čeho tyto problémy plynou a jak jim předcházet?

1. BOLESTI HLAVY A KRKU

„Dlouhodobé nošení roušek a respirátorů má bohužel i svá fyziologická negativa. Lidé, kteří mají ústa a nos zakryté celý den, se často potýkají s vysokým napětím svalů v oblasti šíje, záhlaví, ucha, žvýkacích a polykacích svalů, což má za následek bolesti hlavy a krční páteře. Především lidem, kteří běžně trpí migrénami, způsobuje tlak gumiček za ušima nebo po obvodu hlavy a šíje častější a intenzivnější nepříjemné stavy, a to i v případě, že mají roušku jen volně nasazenou,“ upozornila hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Rouška či respirátor fungují efektivně právě tehdy, používají-li se správně – a to znamená mimo jiné, aby dobře přilnuly k obličeji a těsně obepnuly nos a lícní kosti. 

„Pak však vyvolávají souvislý tlak na obličej, svaly lebky a záhlaví, který může přecházet až do migrén. To postihuje v první řadě zdravotníky a lidi v bezpečnostních složkách, kteří jsou vedeni k pečlivé ochraně obličeje respirátory typu FFP2 nebo FFP3. Běžná veřejnost nosí respirátory volněji, což snižuje jejich účinnost,“ dodala fyzioterapeutka. 

2. ZVÝŠENÁ CITLIVOST UŠÍ

Roušky s gumičkami za uši jsou mezi Čechy hojně rozšířené, existuje ale velká skupina lidí, kteří je nesnesou. 

„Na uších a v jejich okolí je plno nervových zakončení a akupunkturních bodů, které ovlivňují chování celého těla. Jakýkoli dotek v oblasti ucha je mnoha lidem nepříjemný a vyvolává spontánní sevření nejen okolních svalů. Rouška za uši může být zapovězena pacientům po plastické operaci ucha, ale nehodí se ani pro menší děti, kterým se ještě vyvíjí chrupavka ucha a souvislý tah gumiček může jejich uši formovat do tvaru ‚odstávání‘. Koneckonců chrupavka ucha a nosu roste neustále a může kdykoli měnit svůj tvar – její růst není v průběhu života jedince nikdy ukončen,“ popsala Iva Bílková.

3. ŠPATNÉ POHYBOVÉ STEREOTYPY

Kvůli mnoha nervovým zakončením za uchem je podle fyzioterapeutky lépe používat roušku s gumičkami za uši na krátké časové úseky – do dopravních prostředků nebo na nákup. Do zaměstnání a na delší dobu jsou vhodnější roušky na zavazování přes hlavu. 

„Každé zakrytí obličeje rouškou či štítem navíc snižuje úhel pohledu a nutí nás zapojovat pohyby hlavy a krku místo očí. Omezuje nás v předklonu hlavy, kterou raději vysouváme bradou vpřed, čímž opět neúměrně zatěžujeme páteř. Pokud má někdo brýle, kvůli proudění vydechovaného vzduchu směrem nad roušku se skla brýlí zamlžují a dotyčný má opět potřebu sledovat svou práci náhradním náklonem nebo předsunem hlavy,“ vyjmenovala fyzioterapeutka.

4. MĚLKÉ DÝCHÁNÍ

Správné dýchání je důležitou součástí našeho zdraví. V roušce se ovšem nedá nadechnout ani vydechnout dostatečně. To ubírá na přirozeném posilování středu těla a ještě víc přidává na svalových dysbalancích. 

„Mnoho bolestí, které se dnes objevují, pramení ze stresu, z napětí svalů, které nošení roušek ještě umocňuje. Proto mohu jen doporučit dlouhé procházky v parku, v lese, spolu s blízkými členy rodiny, kdy je možné roušku sejmout, dýchat čerstvý vzduch a soustředit se na hluboký nádech i výdech, při kterém se krásně napřímí celá páteř. Chůze je zdravý pohyb, který posílí imunitní systém, uvolní namáhané svaly a podpoří správnou funkci vnitřních orgánů, to vše je ideální cesta k pevnému zdraví,“ poukázala Iva Bílková. 

Cvik pro kompenzaci svalového napětí z nošení roušek:

Položte se na záda. Přiložte si ruce dlaněmi na okolí uší tak, že máte ucho mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Silně zatlačte proti lebce. Pomocí krouživých pohybů dlaní posouvejte celou kůži a svaly hlavy po lebce. V místě, kde ucítíte lehký odpor, se zastavte a provádějte menší intenzivnější kroužky. Video cviku

 

Eliška Crkovská

 

 

 

 

Krajská zdravotní upozorňuje na nedělní otevírací dobu lékáren

 
Nemocniční lékárna KZ
Krajská zdravotní upozorňuje na nedělní otevírací dobu lékáren po dobu zavedených vládních opatření souvisejících s onemocněním COVID – 19 v České republice.
Tisková zpráva ze dne 6. listopadu 2020
 
 
 

Krajská zdravotní, a. s., upozorňuje na otevírací dobu lékáren v neděli po dobu vládních opatření souvisejících s nouzovým stavem kvůli šíření viru v České republice způsobující onemocnění COVID-19. Pohotovostní lékárenská služba ve městech působnosti zdravotnických zařízení společnosti bude zajištěna každou neděli od 8. 11. 2020 do odvolání takto:

 

Děčín:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Oblouková 1395/4, (telefon 412 512 685) bude otevřena pro veřejnost
od 8:00 do 14:00 hodin.

Ústí nad Labem:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Všebořická 396, (telefon 472 717 275) bude otevřena pro veřejnost
od 8:00 do 18:00 hodin.

Teplice:

Lékárna Dr. Max – Bohosudovská 1882, (telefon 417 568 880) bude otevřena pro veřejnost
od 8:00 do 14:00 hodin.

Most:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Kabátnická 1705, (telefon 476 106 333) bude otevřena pro veřejnost
od 8:00 do 14:00 hodin.

Chomutov:

Lékárna Dr. Max – Kaufland, Obchodní zóna 263, (telefon 474 684 090) bude otevřena pro veřejnost
od 8:00 do 14:00 hodin.


Zdroj: info@kzcr.eu

 

 


 

 

Lékárny s pohotovostní službou 24/7

2. 7. 2020

SHA


Lékáren poskytujících pohotovostní službu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu je v České republice jenom 18. Polovina z nich je v Praze.

V životě každého mohou nastat situace, kdy potřebujeme využít pohotovostní službu - lékařskou, ale i lékárenskou.

V České republice existují lékárny, které mají pro pacienty otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V celé republice jich je 18. V některých krajích není ani jedna a někteří pacienti musí cestovat do pohotovostní lékárny v jiném kraji.
 

Přinášíme Vám seznam lékáren s nonstop provozem - přehledně v tabulce včetně adresy a telefonního kontaktu.

Situaci v jednotlivých krajích ilustruje přiložená mapa.

Bez-nazvu.pngMapa.jpg
 

 
 

Postup vyzvednutí léků na předpis v lékárně v karanténě

 
Vážený pane hejtmane,
 
vzhledem k aktuální epidemiologické situace, která svou závažností převyšuje jarní vlnu epidemie covid-19, vnímáme potřebu pacientů umístěných v karanténě vyzvednout léky na předpis v lékárně. Česká lékárnická komora zpracovala přehledný manuál, který ukazuje všem pacientům bez možnosti vycházet ze svých domovů postup, jak jim může být poskytnuta kompletní lékárenská péče včetně zajištění potřebných léků. Lékárny totiž díky svým přijatým opatřením fungují i v druhé vlně epidemie prakticky bez omezení.
Manuál Vám zasíláme v příloze tohoto dopisu a budeme rádi, když jej postoupíte starostům obcí Vašeho kraje. Pokud máte Vy nebo obce k dispozici seznam charitativních organizací, které pochůzky pro občany v karanténě obstarávají, bylo by vhodné rozeslat manuál i jim, protože mimo jiné obsahuje také souhrn otázek, na které by měl dobrovolník znát odpovědi od pacienta dříve, než přijde do lékárny vyzvednout jeho léky.
 
Věřím, že i podzimní vlnu pandemie se nám společnými silami podaří opět dostat pod kontrolu. Předem Vám děkuji za pomoc a přeji Vám pevné zdraví.
V případě potřeby jsem Vám k dispozici.
 
S úctou
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
prezident
Česká lékárnická komora
 

Odkazy

 

 


 

Jaroslav Flegr zveřejnil dvanáct bodů, podle kterých bychom se prý měli řídit, pokud se v příštích týdnech chcem vyhnout katastrofě:

1) Nainstalujte si do telefonu eRoušku.

2) Zachovávejte sociální distanc – když to jde, nepřibližujte se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkejte se jich.

3) Umývejte si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikujte sdílené předměty (klávesnice a podobně).

4) Noste kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny a vyžadujte, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.

5) Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracujte z domova, a to i za cenu případné změny zaměstnání či dokonce povolání.

6) Nakupujte vše, co lze pouze po internetu.

7) Nezúčastňujte se žádných hromadných akcí – hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadujte od členů domácnosti.

8) Větrejte a udržujte v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu (18-20°), a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.

9) Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.

10) Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se si udělat minimálně jednou denně radost.

11) Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.

12) Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Zda si rady biloga Flegra vezmete k srdci či ne, už necháme jen na vás.


 

 

 

Fond Kaufland pro organizace

O nadační příspěvek ze sbírky Světluška může požádat ve 3. kole organizace pomáhající lidem s těžkým zrakovým nebo zrakovým kombinovaným postižením na území České republiky do 30. října 2020.

 

Své projekty můžete podávat v těchto dlouhodobých grantových programech: 

 1. Mobilita a sebeobsluha;
 2. Volnočasové aktivity a seberealizace;
 3. Vzdělávání a přístup k informacím;
 4. Zaměstnávání a finanční nezávislost;
 5. Asistivní technologie a kompenzační pomůcky.

Bližší popis jednotlivých grantových programů je uveden v Pravidlech a podmínkách pro grantové řízení z Fondu Kaufland pro organizace zde.


 

Mimořádná okamžitá pomoc MOP COVID-19

MPSV zveřejnilo seznam nejčastějších otázek k jednorázové dávce pro lidi, kteří se prokazatelně ocitnou vlivem koronaviru ve finanční nouzi.

 

Týká se to i rodičů dětí do 10 let, jež s nimi zůstanou doma na tzv. ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru. Pro účely dávky se posuzuje mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti.

Žádost o dávku musí být odůvodněná. Úřad práce ČR může dávku poskytnout klientovi, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci. 

Více informací na portálu MPSV.

 


Nadace Olgy Havlové vložila do mimořádného Fondu pomoci potřebným během druhé vlny epidemie 2 miliony korun

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) od pondělí 19. října 2020 spustil nový mimořádný Fond pomoci potřebným, kterým reaguje na krizovou situaci v sociální a zdravotně sociální oblasti během druhé vlny epidemie koronaviru. Cílem fondu je poskytnout pomoc nejohroženějším skupinám lidí: seniorům, dlouhodobě nemocným, osobám se zdravotním postižením a lidem ohroženým sociálním vyloučením.

 

O podporu z fondu mohou žádat nestátní neziskové organizace, které těmto lidem poskytují sociální služby. Programem VDV navazuje na mimořádný Fond pomoci seniorům, který během jarní epidemie poskytl neziskovým organizacím finanční a materiální pomoc ve výši téměř 6 milionů korun.

„Situace v souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru má dramatický vývoj a negativní dopad zejména na oblast sociálních služeb. Otevřením tohoto programu reagujeme na aktuální potřeby organizací pečujících o nejvíce zranitelné z nás. Naše nadace do fondu vložila 2 miliony korun, obáváme se však, že tato částka nebude dostačující, proto jsme založili sbírku a vyzýváme veřejnost k pomoci,“ uvádí ředitelka VDV Monika Granja.

Na pomoc potřebným tedy mohou přispívat jak jednotlivci, tak i firmy, a to zde

Fond je určený primárně na pomoc při úhradě mimořádných výdajů, nikoliv na běžný provoz organizací. Program jim pomůže s uhrazením zejména nákladů pracovníků na DPP a DPČ pro rozšíření kapacit organizací působících v sociální a zdravotně sociální oblasti, dále s nákupem pomůcek nezbytných pro krizový provoz sociálních služeb, jako jsou například ochranné a dezinfekční prostředky, ale i IT technika a další. A příspěvek je možné získat i na zvýšené výdaje na dopravu – hlavně na jednorázové předplacené tankovací karty.

O příspěvek z mimořádného grantového programu lze žádat od pondělí 19. října 2020 až do vyčerpání finančních prostředků ve fondu. Žádosti o podporu z programu mohou podávat nestátní neziskové organizace s registrovanou sociální službou jako: obecně prospěšné společnosti, ústavy, spolky a pobočné spolky a evidované církevní právnické osoby.

Maximální výše přiděleného příspěvku činí  70 000 korun a žádosti o grant budou projednány ve zkráceném grantovém řízení, tak aby pomoc mohla rychle plynout tam, kde je to aktuálně nejvíce potřebné. Žádost musí splňovat grantová pravidla a podává se skrze on-line formulář.

Veškeré informace o mimořádném programu najdete zde.

Jana Taušová

Klíčová slova: 

Vážení,

Nacházíme se v nelehké době, která nás všechny zasáhla. Snažíme se v Pilulce dělat maximum, abychom Vám zpříjemnili život alespoň v oblasti péče o zdraví a tělo.

V České republice žije přes 1,5 milionu seniorů starších 65 let. Evidujeme již bohužel okolo 100 tisíc potvrzených aktuálně nemocných s COVID-19 a násobně více lidí v karanténě. Právě těmto skupinám spoluobčanů je nejen dnes znesnadněn přístup k lékům. Pokud máte ve svém okolí někoho s takto omezeným přístupem, pomozte mu, prosím. Pro ty, kteří nikoho nemají, přicházíme s donáškou léků na recept až domů a pomáháme lékárníkům s péči o tyto pacienty.

Jako pacient můžete na našich stránkách www.erecept.cz (případně v menu mobilní aplikace Pilulka nebo internetových stránek Pilulka.cz):

 • zavolat nám (222 703 125) a poradit se, jak doručit léky domů
 • poptat rezervaci léků ve vybrané lékárně po celé ČR (nejen Pilulka)
 • požádat lékárnu o donášku léků až domů

Chceme vás požádat o laskavost jménem výše uvedených skupin obyvatel. Jelikož je (bohužel) dodání léků na předpis stále nemožné v rámci podnikatelské aktivity, spolupracujeme s dobrovolníky po celé ČR s donáškou léků.

Stále hledáme nové dobrovolníky po celé ČR. Přidejte se, prosím, k nám. Pokud se stanete dobrovolníkem, kontaktujeme Vás v případě poptávky pacienta z obce / města, kde působíte a zprostředkujeme kontakt mezi pacientem, Vámi a blízkou lékárnou.

V Pilulce jsme početná skupina vizionářů a nadšenců, která již přes 7 let modernizuje lékárenství ve jménu zákazníků. Chceme vám poděkovat za vaši důvěru a nabízím, že se mi můžete ozvat s jakýmkoliv podnětem, ale i nápadem jak pomoci v této době (mailem nebo na twitter @martin_kasa) a osobně vám rád odpovím. 

Závěrem mi dovolte Vám popřát pevné zdraví. Věřím, že společně to zvládneme.

 

S pozdravem

Martin Kasa, spolumajitel Pilulka.cz

 

 

Léky na předpis pohodlně až domů

 

COVID-19! Linka pro seniory. Potřebujete poradit nebo donést léky, pomůžeme vám.  222 703 125
Hledáme dobrovolníky po celé ČR pro donášku léků seniorům. Registrovat se jako dobrovolník

 

Roušky a respirátory dostanou také invalidní důchodci a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mladší 18 let

Vláda dne 12. října 2020 schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na zajištění ochranných pomůcek pro další ohrožené skupiny obyvatel. Pomoc se týká invalidních důchodců s třetím stupněm invalidity a mladších 18 let, kteří mají průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P.

 

„Čísla o vývoji počtu nakažených koronavirem začínají být alarmující. Mezi skupiny nejvíce ohrožené koronavirem patří také osoby se zdravotním postižením. Proto jsem dnes navrhla, abychom i pro ně zajistili roušky a respirátory,“ říká k návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Podle návrhu bude mezi cílovou skupinu distribuováno, shodně jako v případě občanů starších 60 let věku, po 1 ks respirátoru FFP2 a 5 ks roušek na osobu. Ty poskytne Správa státních hmotných rezerv. Česká správa sociálního zabezpečení a Úřad práce ČR v součinnosti s Ministerstvem práce a sociálních věcí zajistí distribuci osobních ochranných prostředků svým klientům prostřednictvím České pošty, s. p.

Samotné doručení bude realizováno shodným postupem jako v případě jiných písemností doručovaných klientům resortu, a to s využitím stávajících smluv uzavřených za tímto účelem s Českou poštou, s.p. a při zachování všech souvisejících zákonných požadavků.

Mimo samotné doručení bude Česká pošta, s.p. pověřena rovněž tříděním a kompletací jednotlivých zásilek, které bude probíhat za přísného dodržení všech nezbytných hygienických opatření a rovněž pod dohledem hygienika.

Tiskové oddělení MPSV


 

 
 

Košík.cz pomáhá chránit seniory. Zadotoval pro ně roušky, dezinfekce, vitamíny nebo hotová jídla

Ochranné pomůcky jako jsou respirátory, roušky, rukavice, antibakteriální mýdla, dezinfekce nebo vitamíny podporu imunity. Ale také vybrané hotová, čerstvě zachlazená hlavní jídla. To vše mohou v současnosti nakupovat senioři nebo jejich blízcí na Košíku s až 52 % slevou. Nabídka, kterou je možné spolu s ostatními dotovanými potravinami v klubu Plná péče, určeném seniorům nad 65 let a držitelům průkazů ZTP a ZTP/P, bude platit do odvolání. Nejen senioři zároveň mohou využívat distanční předání nákupu, při kterém nepřijdou do styku s kurýrem.

 

Počet závozů potravin do domácností dříve narozených nebo hendikepovaných za poslední týden na Košíku opět stoupl. Přibývají také nové registrace do programu Plná péče, který Košík provozuje s Kontem Bariéry. Zájem přímo souvisí se zaváděním preventivních opatření, ale také zvýšeným rizikem sezonních epidemií.

Košík podle odhadů v současnost rozveze zhruba každý pátý nákup do domácnosti seniorů nebo lidem, kteří o seniory pečují. Skokově také přibyl počet dotazů na lince klubu.

"Obsloužit dobře a bezpečně seniory považujeme v současné situaci za společenskou povinnost. Právě na ně, pokud navíc žijí bez podpory rodiny, celá situace dopadá velice náročně. Z hovorů na lince klubu Plná péče například víme, že jsou zmatení z přijímaných opatření, velice často s námi konzultují celkovou situaci,” říká Tomáš Jeřábek, CEO Košík.cz. 

“Zajistit jim dotované základní pomůcky a doručovat jim nákupy bezpečně a bez rizika, že se venku nakazí jakoukoli sezonní virózou, je pro nás to nejmenší. V rámci klubu Plná péče jsme navíc opět připraveni přijmout další opatření, pokud se situace zhorší – například znovu zavést ve spolupráci s partnery koncept potravinových balíčků," 

Mezi dotovanými položkami se objeví 28 nových položek jako jsou latexové rukavice, respirátory FFP2, roušky, antibakteriální a dezinfekční gely a mýdla. Z prostředků na podporu imunity se jedná hlavně o doplňky stravy v podobě tablet se směsí důležitých vitamínů nebo rybího olej, bylinné kapky na podporu průdušek, horký zázvorový nápoj, ale i 100% rakytníková šťáva.

Zvýhodněná nabídka se týká i čerstvě zachlazených jídel Hotovky by Košík s garantovanou dobou spotřeby minimálně 3 dny od doručení. Ty Košík.cz nyní rozváží do všech svých hlavních závozových oblastí a mohou si je tak poprvé nově dopřát i zákazníci mimo Prahu a okolí. Na členy klubu Plná péče pak čeká výběr 12 hlavních jídel a polévek s více než 10% slevou.

Klub plná péče funguje ve všech hlavních závozových oblastech Košíku pro všechny seniory nad 65 let a držitele průkazů ZTP a ZTP/P. Aktivace členství probíhá přes zákaznickou linku. Při prvním nákup kurýr oproti dokladu ověří věk zákazníka nebo ZTP kartu.

Členové klubu Plná péče si mohou vybírat ze 65 výrobků. Od pondělí do čtvrtka od 9 do 16 hodin mají dopravu zdarma a cena za dopravu je jim následně vrácena v rámci kreditů na nákup. V ostatních časech je doprava zpoplatněná podle běžného tarifu. E-shop Košík.cz je také mohou využívat osoby se zrakovým postižením, protože je uzpůsoben pro slepecká čtecí zařízení.

 
 
 
 
 
Krajská zdravotní, a. s., rozšiřuje provoz odběrových míst pro testování na přítomnost nákazy způsobující onemocnění COVID-19 ve všech svých nemocnicích - v Ústí nad Labem od 16. září na každodenní a v Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově od 21. září 2020 na všechny pracovní dny.
Tisková zpráva ze dne 17. září 2020

Krajská zdravotní tak reaguje na vznik státem a zdravotními pojišťovnami garantované páteřní sítě odběrových center a odběrových center v regionální síti tak, aby splnila požadavky Ministerstva zdravotnictví ČR na odběrová místa v obou uvedených sítích. Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., je v zařazena do celorepublikové sítě center, Nemocnice Děčín, o. z., Nemocnice Teplice, o. z., Nemocnice Most, o. z., a Nemocnice Chomutov, o. z., do regionální sítě.

Jedno vyšetření zahrnující odběr a zpracování vzorku přijde samoplátce na 1 756 Kč.

Provoz odběrových míst pro testování na přítomnost nákazy způsobující onemocnění COVID-19 od středy 16. září 2020:

 • Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., Sociální péče 3316/12A, 400 11 Ústí nad Labem, budova „T“, telefon: 704 969 854 (pondělí až neděle od 8:00 do 16:00 hodin, včetně svátků)

Další nemocnice budou mít v tomto týdnu odběrová místa v provozu ještě v dosavadním rozsahu:

 • Nemocnice Děčín, o. z., U Nemocnice 1, 405 99  Děčín, budova „H“, telefon: 603 392 217 (pátek 18. září od 8:00 do 16:00 hodin)
 • Nemocnice Teplice, o. z., Duchcovská 53, 415 29 Teplice, budova „J“, telefon: 704 969 855 (čtvrtek 17. září od 8:00 do 12:00 hodin)
 • Nemocnice Most, o. z., J. E. Purkyně 270, 434 64 Most, budova „F“, telefon: 704 969 856 (pátek 18. září od 7:30 do 11:30 hodin)
 • Nemocnice Chomutov, o. z., Kochova 1185, 430 12 Chomutov, budova „A“, telefon: 477 755 361 (čtvrtek 17. září a pátek 18. září od 8:00 do 12:00 hodin)

Provoz odběrových míst pro testování na přítomnost nákazy způsobující onemocnění COVID-19 od pondělí 21. září 2020:

 • Nemocnice Děčín, o. z., U Nemocnice 1, 405 99  Děčín, budova „H“, telefon: 603 392 217 (pondělí až pátek od 8:00 do 16:00 hodin, kromě státního svátku 28. září)
 • Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., Sociální péče 3316/12A, 400 11 Ústí nad Labem, budova „T“, telefon: 704 969 854 (pondělí až neděle od 8:00 do 16:00 hodin, včetně státního svátku 28. září)
 • Nemocnice Teplice, o. z., Duchcovská 53, 415 29 Teplice, budova „J“, telefon: 704 969 855 (pondělí až pátek od 7:30 do 16:00 hodin, kromě státního svátku 28. září)
 • Nemocnice Most, o. z., J. E. Purkyně 270, 434 64 Most, budova „F“, telefon: 704 969 856 (pondělí až pátek od 7:00 do 15:00 hodin, kromě státního svátku 28. září)
 • Nemocnice Chomutov, o. z., Kochova 1185, 430 12 Chomutov, budova „A“, telefon: 477 755 361 (pondělí až pátek a státní svátek 28. září od 8:00 do 16:00 hodin).

Nemocnice Chomutov rozšíří od soboty 3. října 2020 provozní dobu i na víkendy od 8:00 do 12:00 hodin.

Krajská zdravotní nadále intenzivně připravuje objednávkový systém s SMS bránou, který bude aktivován v příštím týdnu pro odběrová místa ve všech jejích nemocnicích.

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 17.9.2020 / 17.9.2020

 

 

Kde jsou roušky od čtvrtka 10.09.2020 povinné

 • všude pod střechou
 • ve veřejné dopravě

Kdo a kde nemusí mít roušku

 • děti do dvou let věku,
 • děti a pedagogičtí pracovníci v mateřské škole a dětské skupině
 • osoby ve vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou při vzdělávání v učebně
 • internáty a domovy mládeže
 • zaměstnanci a děti v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc
 • osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu,
 • hospitalizovaní pacienti, klienti zařízení sociálních služeb
 • zaměstnanci a ústavní činitelé pracující na jednom místě, pokud pracují ve vzdálenosti nejméně dva metry od jiné osoby
 • osoby řídící vozidlo veřejné dopravy, kdy nejsou v přímém kontaktu s cestujícím při jeho odbavení
 • osoby účastnící se soudního jednání
 • osoby při provádění autorského díla (např. hudebníci, tanečníci a herci), osoby přednášející a osoby účinkující při tvorbě a výrobě audiovizuálního díla nebo pořadu
 • moderátoři, redaktoři a další osoby vystupující v rozhlasových a televizních pořadech
 • osoby, které vykonávají práci zařazenou rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví do kategorie třetí nebo čtvrté pro rizikový faktor pracovních podmínek zátěž teplem
 • zákazníci provozoven stravovacích služeb v době konzumace potravin a pokrmů včetně nápojů
 • osoby cestující v prostředcích veřejné dopravy po dobu nezbytně nutnou ke konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů
 • snoubenci v průběhu svatebního obřadu a další osoby tomuto obřadu přítomné, totéž platí pro uzavírání registrovaného partnerství
 • osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení jejich portrétní fotografie, popř. fotografie novomanželů, včetně společné fotografie s členy domácnosti a dalšími blízkými osobami
 • sportovci nebo cvičící osoby v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod.

             osoby v prostorech vnitřních umělých koupališť, což jsou například bazény, sauny či brouzdaliště 


 

Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

Mimoradne-opatreni-noseni-ochrannych-prostredku-dychacich-cest-s-vyjimkami-s-ucinnosti-od-1-9-2020-do-odvolani.pdf

letak_Rousky-od-1.-zari.pdf

letak_Na-verejnosti-bezpecne.pdf

Mimoradne-opatreni-izolace-a-karantena-s-ucinnosti-od-1-9-2020-do-odvolani.pdf

eRouška

Aplikace eRouška si díky Bluetooth LE pamatuje další eRoušky, které jste potkali, aniž by znala vaši polohu. Usnadní tak dohledávání rizikových kontaktů.

Přispějte i vy k tomu, aby nakažených koronavirem přibývalo méně.

Ke stažení na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

 

Cestování podle tzv. semaforu: Kam cestovat volně a kam s povinností testů či karantény?

 
logo
Vláda na svém jednání 1. června 2020 schválila mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které stanovuje rozdělení států Evropské unie a dalších států schengenského prostoru do tří kategorií. Podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) budou země označeny zelenou, oranžovou nebo červenou barvou dle rizika nákazy.
 
 
 

 

„Do zemí s nízkým rizikem, tedy do těch, které budou označeny zelenou barvou, bude možné od 15. června cestovat bez udání důvodu, tedy i na dovolenou, a to bez nutnosti karantény nebo předložení negativního testu. Jen upozorňuji, že to je opatření přijaté z české strany, některé země, jako třeba Polsko, zřejmě nadále turisty na své území vpouštět nebudou. Volné cestování naopak bude třeba do Chorvatska, Bulharska nebo Řecka. Nad rámec dodržování standardních hygienických návyků a přiměřené opatrnosti nebudeme v našich doporučeních cestování do těchto zemí nijak omezovat,“ přiblížil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Do zemí se středním rizikem (= oranžové) budou platit pro české občany stejná pravidla jako pro cestování do států s nízkým rizikem, tedy cestování bez omezení; pro cizince bude při cestování do ČR platit povinnost předložit negativní test nebo nastoupit do karantény.

Do zemí s vysokým rizikem nákazy (= červené) bude platit povinnost předložit negativní test nebo nastoupit karanténu při návratu do ČR jak pro české občany, tak pro cizince.

Data ECDC bude ministerstvo zdravotnictví vyhodnocovat jednou týdně a na jejich základě se bude zařazení zemí dle vývoje tamní epidemiologické situace měnit. Ministerstvo zahraničí bude dle tohoto rozdělení upravovat doporučení na cesty, které zveřejní do pátku 5. června. Jejich platnost bude od 15. června 2020.

 

 

mapa

 


 

 

 

 

Vážení poskytovatelé veřejných služeb,

vdobě „koronakrize“ Ústecký kraj prostřednictvím pracovníků krajského úřadua za výrazné spolupráce zaměstnanců Správy a údržby silnic Ústeckého kraje, příspěvkové organizace, redistribuoval do kraje zhruba 7,5 miliónů kusů ochranných osobních prostředků. Většina znich pocházela zdodávek státu, ať již od Ministerstva zdravotnictví ČR,nebo Ministerstva vnitra ČR.Část osobních ochranných prostředkůnakoupil ale i Ústecký kraj zvlastních zdrojů. Takéjsme distribuovali osobní ochranné prostředkyze skladu vLovosicích, kdy hejtman Oldřich Bubeníček rozhodl oprovedení krizového opatření vdobě nouzového stavu a nařídil okamžité poskytnutí věcných prostředků.Vneděli 17. května 2020 nouzový stav končí. Dodávky od státu již vpodstatě(až na avizované výjimkypro zdravotnictvízejména ambulantní sféra) neočekáváme. Nad rámec před krizí běžného způsobu zásobování vás všechjsme pro ochranu všech pracovníků ve zdravotních službách, sociálních službách, školství, veřejné dopravy a na obcích (vč. dobrovolných hasičů a městských policií) dosud redistribuovali více jak -4 mil.kusůústenek,-2,55 mil.ochranných rukavic,-600 tis.kusůrespirátorů (obvykle FFP2),-60 tis.ochranných obleků a 60 tis.párů návleků na boty,-17 tis.štítů a 73 tis.ochranných brýlí,-55 tis.rychlotestů,-60 tis.litrů desinfekce (většinu nakoupil Ústecký kraj),-a mnoho dalších nejen zdravotnických prostředků.Pevně věříme, že tyto dodávky pomohlyzabezpečit chod všech veřejných služeb na území celého Ústeckého kraje. Pomalu se ale vracíme do normálu. Každý, kdo potřebuje ochranné či jiné potřebné prostředky, si je musí opatřit běžným nákupem tak,jako tomu bylo před nouzovým stavem. Ústecký kraj dále disponuje ochrannými pomůckami potřebnými ke kompletaci ochranných setů, které budou vpřípadě potřeby poslány do příspěvkových organizací při výskytu onemocnění Covid-19 mezi klienty nebo zaměstnanci dané organizace. Tyto pomůcky jsou připraveny vcentrálním krajském skladu.Děkujeme všem, kteří nám věnovali vlídná slova a poděkování. Vše jsme společnýmisilamizvládli.Redistribuce probíhala maximálně plynule,a pokud něco hned nefungovalo, podařilo se námtosVaší pomocí napravit.„Chtěl bych tímto moc poděkovat pracovníkům krajského úřadu i zaměstnancům Správy a údržby silnic Ústeckého kraje, díky nimž jsme situaci kolem koronavirové krizezvládli, troufám si říct, sbravurou. Ačkoliv jsme se všichni ocitli vnové situaci a nemohli jsme předvídat, jak rychle se bude koronavirus šířita jaké napáchá škody, dokázali jsme se všichni sjednotita pracovat na co nejrychlejší distribuci osobních ochranných prostředků tak, aby se co nejdříve dostaly kposkytovatelům veřejných služeb. Věřím, že i díky maximálnímu nasazení pracovníků kraje a Správy a údržby silnic, se nám podařilo omezit počet nakažených vkraji,“ vyjádřil svůj dík hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

K tomotu poděkování se připojujeme i my.

 

 

Hezký den,

s postupným rozvolňováním opatření byl představen i plán, na jehož základě by se měli žáci a studenti začít vracet do škol.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo podmínky, na jejichž základě se budou moci děti vrátit do lavic. Pro školy a školská zařízení připravilo MŠMT soubor hygienických pokynů s manuály, jak by mělo otevírání škol vypadat.

Kdo, kdy, kam?

Pro přehlednost je nejjednodušší vycházet z grafického harmonogramu MŠMT.

 

Návrat do škol se týká především všech, pro které je tento školní rok nějakým způsobem rozhodující – tedy studentů, kteří skládají maturitní zkoušky, ukončují své vysokoškolské vzdělání apod.

Dobrovolně a za specifických podmínek se pak mohou do tříd vrátit také žáci prvního stupně základní školy. Všichni ostatní, například žáci druhého stupně základní školy a středoškoláci (vyjma posledních „končících“ ročníků) se do školy do konce tohoto školního roku pravděpodobně již nevypraví. Vše záleží také na vývoji epidemiologické situace v ČR.


Jak to bude vypadat?

Je jasné, že návrat do školy nebude jen tak a bude probíhat za přísných hygienických opatření. Dítě nesmí být v karanténě ani nesmí jevit známky zdravotních potíží – to bude dokládáno čestným prohlášením. Klíčový je také počet osob při výuce, každé dítě by mělo sedět samo v lavici. Žáci budou rozděleni do stálých skupin, ale i uvnitř těchto skupin by měl být omezen vzájemný kontakt.

S ohledem na nepovinnou účast žáků prvního stupně ZŠ bude i nadále probíhat distanční výuka. Během vyučování může vyučující povolit sundání roušky, jinak je její nošení povinné. Jídelny zůstávají aspoň prozatím zavřené, dítě tedy musí mít jídlo vlastní. Maturity/závěrečné zkoušky a přijímací zkoušky by se měly konat v červnu.

Veškeré informace naleznete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, konkrétně se pak můžete informovat u své školy – některé školy vyžadují včasné podání žádosti o zařazení do skupiny, je tedy nutné pohlídat si termín.

Přejeme vám krásné jarní dny 

Tým VašeVýživné.cz

 

 

 

 

Dobrý den,

 

víme že nouzový stav pomalu končí, avšak myslím si, že podpora je stále nutná. Spolupracuji na projektu dobrovolnického portálu chcipomoct.cz, kterému se daří informace zpřístupnit i neslyšícím.   

 

Pro osoby se sluchovým postižením se informace na portálu chcipomoct.cz postupně tlumočí do znakového jazyka (https://chcipomoct.cz/jak-pomahame.html).

 

Nově se služba Kamarád na telefonu realizuje také jako Kamarád na videohovoru, ale může to být také Kamarád na chatu