Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malé putování 2020

9. 3. 2020
 
01
                                                                                                                                            Cestovatelský portál Kudy z nudy připravil symbolickou dvacítku turistických zajímavostí Česka na rok 2020. Mezi TOP 20 je také několik tipů a atraktivních turistických cílů z Ústeckého kraje. Připravte se, turistická sezóna už brzy začne.
Tisková zpráva z 6. března 2020
 
 
 

Hrady a zámky zažijí Valdštejnský rok v rámci pokračování úspěšného programu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Spousty akcí a zajímavostí nabídnou především významná rodová sídla, tedy zámky Mnichovo Hradiště a Duchcov.

 

Hned dvě místa v Česku se loni dočkala zápisu na seznam UNESCO: Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a Hornická kulturní krajina Krušnohoří, která v Ústeckém kraji zahrnuje Krupku se štolou Starý Martin a Mědník. O zápis stojí také Žatec jako město chmele.

 

Na místě bývalého hnědouhelného lomu (a také starého města Most, které muselo ustoupit těžbě uhlí) se už několik let plní vodou nové jezero. Podle posledních zpráv se jezero Most letos v září.

 

V lesích mezi obcemi Háj u Loučné pod Klínovcem a Kovářská v Krušných horách stojí historická vápenka z 19. století, nejstarší technická památka svého druhu v České republice. V blízkém lomu se vápenec těžil už v 18. století, vápenku se dvěma pecemi a dalšími objekty tu vybudovali v první polovině 19. století Buquoyové. Svému účelu sloužila až do poloviny 20. let 20. století, její záchrana trvala dva a půl roku a na jaře se chystá její slavnostní otevření. Vápenka je jedním z takzvaných „přidružených objektů“ Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.

 

Kudyznudy.cz nabízí 80 tisíc tipů na výlety a v hlavní turistické sezoně si denně na web „klikne“ až 100 tis. návštěvníků. Vloni portál zaznamenal rekordních 18,1 miliónů návštěv. K dispozici také mobilní aplikace Kudy z nudy – tipy na víkend.

1

Zámek Duchcov

2

Hrad Krupka

3

Štola Starý Martin